فرهنگ و آداب و رسوم مردم آذربایجان


آشنایی با فرهنگ مردم آذربایجان

آذربایجان کشوری است که توانسته علاوه بر تعدد آداب و رسوم از تعدد مذاهب نیز برخوردار باشد این کشور مذاهبی چون مسیحیت ، یهودیت و اسلام را در خود جای داده اما اغلب مردم کشور آذربایجان مسلمان هستند و از مذهب شیعه پیروی می کنند که البته این امر در تمام آثار درخشان و باشکوه به جامانده از سالیان قدیم نیز قابل مشاهده است و همچنین مردم کشور آذربایجان به زبان ترکی ( آذری ) صحبت می کنند اما خط رسمی آنان لاتین است . 


آذربایجان به عنوان کشوری که از عصر حجر تا به امروز مسکونی بوده دارای رقص های باستانی متعدد و بی شماری است که در زمینه ها و مراسم مختلف به کار گرفته می شوند جالب است بدانید که رقص های باستانی آذربایجان اصلا برای تماشا و سرگرمی طراحی نشده بودند و مانند رقص های امروزی از تماشاچی و رقاص تشکیل نمی شدند در واقع این حرکات زیبا برای عبادت ، آمادگی در جنگ و سایر مراسم های دیگر انجام می شده است که هر کدام از این حرکات لباس های مخصوص به خود را داشته اند . 


رقص های آذربایجان جز رقص های فولکوریک جهان است که توانسته از طریق انتقال بین نسل ها توسعه پیدا کند و به انواع مختلفی مانند رقص شاخسی ، رقص اوزون دره ، رقص عنابی و .... برای مراسم گوناگونی مانند مراسم عزاداری و جشن ها تقسیم شود . 


 یکی از رقص های که برای مراسم عزاداری از آن استفاده می شود رقص شاخسی یا شاه حسین است که در اجرای آن از رقص شمشیر و رقص چوب استفاده می شود و همچنین رقص عنابی جز رقص های است که در جشن ها از آن استفاده می شود یکی از نکات جالب توجه در این رقص آن است که این رقص توسط زنان اجرا می شود و رقصنده صورت خود را می پوشاند و از چادری که تزئین شده است استفاده می کند در این رقص حرکات رقصنده بسیار آرام و روان است . 

 

آشنایی با فرهنگ مردم آذربایجان


آداب و رسوم مردم آذربایجان

به دلیل قرار گرفتن آذربایجان در همسایگی ایران ما شاهد آداب و رسوم مشترک مانند جشن نوروز ، چهارشنبه سوری و ... هستیم و همچنین جالب است بدانید که برگزاری جشن نوروز در کشور آذربایجان قدمت تاریخی دارد اما از سال 1991 میلادی است که این جشن به عنوان جشن ملی آذربایجان شناخته شده است . 


جشن زیبای نوروز با سابقه تاریخی 3 هزار ساله جز قدیمی ترین و کهن ترین آیین و جشن های جهان است که توانسته در فهرست سازمان میراث جهانی ( یونسکو ) قرار بگیرد . 


اگر قبل از شروع نوروز به کشور آذربایجان سفر کنید می توانید شاهد جنب و جوش مردم این کشور باشید ، در آذربایجان قبل از شروع نوروز مردم 4 چهارشنبه به اسامی چهارشنبه آب ، چهارشنبه آتش ، چهارشنبه خاک و چهارشنبه باد را جشن می گیرند . 


مردم کشور آذربایجان نیز همانند مردم ایران علاقه فراوانی به چیدن سفره نوروز دارند اما بین سفره نوروز آذربایجان با ایران تفاوت هایی در وسایل داخل سفره وجود دارد مثلا در آذربایجان مردم به سفره نوروز خود خنچه می گویند و در تزئین و چیدن آن از وسایلی مانند نان قندی یا شکر چوریی ، پلو ، باقلوا ، تخم مرغ رنگ شده ، پسته ، بادام ، کشمش و شرینی های محلی ، گردو ، فندق و شکر پاره استفاده می کنند . 


یکی دیگر از رسوم زیبای مردم آذربایجان که در جشن چهارشنبه سوری برگزار می شود پاپاق آتماق است که پسران کلاهی بر سر می گذارند و به در خانه ها می روند و از صاحب خانه می خواهند چیزی خوردنی مانند شکلات یا فندق در کلاهشان بریزد و بعضی از دختران نیز در این شب نیت می کنند و به صورت مخفیانه به صحبت های دیگران گوش می دهند و سخن آنان را پاسخ نیت خود می دانند این رسم را قولاخ فالی می نامند . 

 

آداب و رسوم مردم آذربایجان


فرهنگ غذایی مردم آذربایجان

در هر کشوری غذا به عنوان بخش مهمی از فرهنگ مردم شناخته می شود که این فرهنگ ریشه در تاریخ آن کشور دارد که البته کشور آذربایجان نیز از این فرهنگ مستثنی نیست در فرهنگ آذربایجان غذاها دارای تاریخ و تنوع غذایی متعددی هستند که برای مردم این سرزمین جز ارزش های ملی به حساب می آیند ، آذربایجان کشوری است که به دلیل نزدیکی به سواحل دریای خزر و برخورداری از اقلیم های حاصلخیز دارای تنوع غذایی بالایی است و به دلیل همین تنوع و تعدد در جهان معروف اند و از بالاترین کیفیت و مزه برخوردارند . 


کشور آذربایجان علاوه ب راینکه می تواند علاقه مندان به غذاهای چون پلو و کباب را به خود جذب کند می تواند نظر بسیاری از گردشگران علاقه مند به غذاهای دریای رانیز جلب کند ، از جمله غذاهای معروف و مشهور آذربایجان می توان به شاه پلو ، دلمه ، کوفته بز باش ، لاوانگی یا همان مرغ و ماهی شکم پر ، دوگا یا آش دوغ ، قوتاب ، لوله کباب و گیورزا اشاره کرد و این کشور دارای شرینی های از قبیل شکر بوره ، باقلوا ، بامیه و انواع مربا ها می باشد و همچنین درغذاها سنتی آذربایجان از انواع ادویه و چاشنی های طعم دهنده و فوق العاده استفاده می شود و ضمنا در طبخ این غذاها از مواد اولیه تازه و ظروف مسی نیز استفاده می شود . 

 

فرهنگ غذایی آذربایجان

در آخر مسیر سبز برای شما گردشگران تور آذربایجان سفری شاد و لذت بخش را آرزومند است . 

تور های توصیه شده توسط مسیر سبز برای این مقاله

تور آذربایجان

[ بازدید : 9 ]

[ دوشنبه 24 ارديبهشت 1397 ] 10:51 ] [ مسیر سبز ]

[ ]

خشکشویی آنلاین خشکشویی آنلاین انجام پایان نامه سئو تعمیر تلویزیون
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]